Żeglarstwo w pigułce, czyli jak przygotować się do rejsu.

Żeglarstwo, to przyjemne spędzanie czasu wolnego, które wymaga dużej wiedzy, sprytu oraz umiejętności. Nim rozpocznie się swoją przygodę na wodzie, koniecznie należy zapoznać się jachtem, oraz nauczyć się jego obsługi, by uniknąć wypadku i nie popsuć wymarzonego urlopu.
Jednymi z elementów tworzących jacht są żagle, kokpit oraz ster. To one, odpowiadają głównie za transport ludzi, zmianę kierunku rejsu oraz utrzymanie jachtu na wodzie. Aby dobrze wykonywać manewry, konieczne jest zakupienie dobrej jakości liny, która jest niezbędnym elementem konstrukcji jachtu.

Lina żeglarska poradnik dla początkujących.

Wybór liny jest ważny, a fakt, iż na runku jest wiele różnych wariantów, zdecydowanie nie ułatwi wyboru odpowiedniej liny. Nim zdecydujemy się na zakupu, koniecznie poznajmy rodzaje lin oraz materiał, z których są wykonane. Tylko dzięki tej wiedzy, zakup będzie właściwy.
Idealne, żeglarskie liny, produkowane są głównie z lekkich oraz wytrzymałych materiałów, które są odporne na przetarcia, zerwania oraz na ich jakość, nie wpływają znacząco warunki atmosferyczne. O to lista lin, używanych w żeglarstwie.
1. Liny kewlarowe wynalezione zostały w 1965 roku.Materiał ten, jest bardzo wytrzymały na uszkodzenia, dlatego wykorzystuje się go przy produkcji kasków czy trampolin dla dzieci. Lina odporna jest na złamania, przetarcia oraz promienie UV, w dodatku jest lekka i łatwo się nią manewruje.
2. Dyneema produkowane są z wysoko przetworzonego polietylenu. Są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Wykorzystuje się je nawet w wspinaczce górskiej, co potwierdza ich niezawodność.
3. Liny poliestrowe są najczęściej wykorzystywane, ze względu na dobrą jakość oraz niską cenę. Charakteryzują się dużą wytrzymałością, niskim ścieraniem oraz odpornością na promienie UV.
4. Liny jutowe, to naturalne choć mniej popularne liny, wykorzystywane przez żeglarzy. Są mniej odporne na uszkodzenia oraz na ich skuteczność wpływ mają warunki atmosferyczne. Podczas ich użytkowania, można boleśnie skaleczyć dłonie, dlatego konieczne jest ich odpowiednie zabezpieczenie.
To już wszystkie rodzaje lin naturalnych oraz sztucznych, wykorzystywanych w żeglarstwie. Różnią się od siebie materiałem, grubością oraz wytrzymałością, dlatego przed zakupem, koniecznie upewnij się, że dana lina, będzie odpowiednia.

Możesz również polubić…