Odpady organiczne – jak wygląda ich ewidencja

Prowadzenie ewidencji odpadów nie est czymś nowym. Od kilku lat jest ona prowadzona. Lecz są pewne wyjątki związane z ewidencją. Nie jest ich wiele ale warto o nich pamiętać, jeśli prowadzimy określone typu działalności. Dziś skupimy się na branżach, które wytwarzają odpady pochodzenia organicznego. Kiedy muszą one prowadzić ewidencje? Czy każdy odpad muszą rzetelnie spisywać zaraz się o tym przekonamy.

Branża stolarska

Tutaj możemy liczyć na dwa typu odpadów. Jednym z nich są wióry oraz ścinki po produkcji mebli. Do tej grupy możemy także zaliczyć płytę wiórową. Jeśli produkujesz tego typu odpady nie musisz prowadzić ewidencji pod warunkiem, że nie przekroczysz pewnych limitów. W przypadków ścinków Twoja firma nie może produkować powyżej 10 ton. Przekroczenie tej liczby zobowiązuje Cię do przeprowadzenia ewidencji. Dobrze wiemy, że branże stolarskie korzystają też z czystego drewna. Gdy liczysz na brak przymusu ewidencji ilość drewna nie może przekroczyć 5 ton. Dlatego jeśli chcesz mieć ułatwiony wywóz odpadów Kraków przestrzegaj poniższych zaleceń, a z pewnością zaoszczędzić wiele czasu.

Rolnictwo

W przypadku branży rolniczej wywóz odpadów Kraków jest jeszcze bardziej ułatwiony. Podczas np.hodowli bydła czy uprawy warzyw i owoców spotykamy się m.in. z odpadami pochodzenia roślinnego. Jest to najczęściej obornik. Odchody odzwierzęce oczywiście można ponownie wykorzystać. Jeśli zajmujemy się rolnictwem ekologicznym możemy mieć naturalny nawóz pod uprawę. Jednak jak przekonują rolnicy stosowanie nawozów ekologicznych jest dużo skuteczniejsze. Dlatego zostaje nam obornik, który trzeba składować. W przypadku tego typu odchodów rolnicy nie muszą prowadzić ewidencji. Podobnie z resztą jest z masą roślinną. Na te odpady nie ma ograniczeń jeśli chodzi o ilość ton. Tak więc do woli można je składować za pośrednictwem firm zewnętrznych.

Prowadzenie ogrodów botanicznych, parków przyrody oraz zoo

Tu ograniczenia jeśli chodzi o gospodarowanie odpadami organicznymi nie obowiązują. Jeśli masz do skoszenie duży obszar czy Twoi pracownicy są zmuszeni do zagrabienia liści z alejek nie musisz martwić się o specjalne ewidencje. Dobry wywóz odpadów Kraków może się odbyć bez spisywania danych dotyczących ilości czy rodzaju odpadów organicznych. Podczas sprawdzenia nikt nie będzie wymagał, abyś udowodnił ile ton liści opuściło Twój park. Możesz z powodzeniem składować także odchody oraz pozostałości odpadków po konsumpcji owoców i warzyw.

 

Możesz również polubić…