Kraków w weekend – co warto zobaczyć?

Kraków – miasto króli i książąt polskich

Kraków – stolica województwa małopolskiego leży w południowej części Polski. Przepływa przez niego rzeka Wisła, która jest od wiek wieków kojarzona z tym właśnie miastem. Kraków aż do 1795 roku był stolicą Polski. Miasto to ma swój klimat, urok oraz wiele zabytkowych miejsc. Co roku Kraków odwiedzają rzesze turystów nie tylko z kraju, ale z całego świata. To również miasto studenckie. Znajdują się w nim jedne z najsłynniejszych uczelni w Polsce m.in.: Uniwersytet Jagielloński (UJ) czy Akademia Górniczo – Hutnicza (AGH). Więcej o Krakowie – 360krakow.pl.

Kraków w weekend – co warto zobaczyć

Kraków to miasto tętniące życiem przez cały rok. Warto na zwiedzanie go przeznaczyć sobie więcej czasu. Jednak obecnie w dobie braku czasu, zdecydowanie warto odwiedzić go chociażby na weekend. Będąc w mieście Kraka na pewno nie możemy pominąć takich miejsc jak : Zamek Królewski na Wawelu, pomnik smoka, sukiennice, czy kościół Mariacki. Warto również na żywo posłuchać najsłynniejszego w Polsce hejnału mariackiego.

Rezydencja polskich królów

Zamek królewski na Wawelu to obiekt obronno – rezydencyjny o największym znaczeniu nie tylko historycznym, ale także kulturalnym w Polsce. Ten obiekt ma aż 7040 metrów kw powierzchni. Zarówno katedra , graby królewskie czy dzwon Zygmunta przyciągają tłumy odwiedzających z całego świata. Wawel istniał od początku państwa polskiego. Gdy przeniesiono stolicę naszego kraju z Gniezna do Krakowa obiekt ten został znacznie powiększony i rozbudowany.

Najsłynniejszy stwór

Smok Wawelski to zdecydowanie najsłynniejszy smok w całej Europie. Jest najbardziej rozpoznawalna rzeźbą nie tylko w Krakowie, ale w całym kraju. W 1973 roku rzeźba ta została zmodernizowana i w jej wnętrzu zamontowano instalację gazowo – elektryczną, dzięki której smok zieje ogniem.

Kamienne sukiennice

]Sukiennice wszystkim kojarzą się z Krakowem, są jego wizytówką. Jest to zabytkowy budynek położony w samym centrum tego miasta – rynku. Od wiek wieków sukiennice pełniły funkcję handlową – to w nich koncentrował się największy handel w całym mieście. Po dziś dzień wchodząc do sukiennic po obu ich stronach rozłożone są stoiska, na których można nabyć różności.

Najsłynniejszy krakowski kościół

Najbardziej znanym i najliczniej odwiedzanym przez turystów jest najsłynniejszy kościół krakowski – kościół Mariacki. Jest to budowla ceglana w stylu gotyckim. Do kościoła przylegają dwie ogromne wieże, każda o innej wysokości.

Hejnał nad hejnały

Hejnał stał się muzycznym symbolem Krakowa. Po dziś dzień rozbrzmiewa w tym mieście co godzinę. Hejnał rozbrzmiewa z najwyższej wieży kościoła Mariackiego. Jak głosi legenda wieki temu na tej wieży czuwał strażnik, który miał alarmować mieszkańców miasta przed pożarami, niebezpieczeństwami lub wrogami zbliżającymi się do bram miasta. Jak można zauważyć hejnał w pewnym momencie gwałtownie się kończy. Czym to jest spowodowane? Otóż w 1241 roku do miasta nadciągnęli Tatarzy. Strażnik zauważył ich i chcąc ostrzec mieszkańców przed zbliżającym się niebezpieczeństwem zaczął grać hejnał. Podczas gry tatarska strzała przeszyła mu gardło i hejnał nagle się urwał. Ku pamięci i uczczeniu bohaterskiego strażnika od tamtej pory hejnał nagle się urywa.

 

Możesz również polubić…