Szachy dla początkujących – od czego zacząć?

Nauka gry w szachy to dla dziecka bardzo rozwijające zajęcia, ku którym warto je “popchnąć”. Nawet, gdy wydaje się nam, że nasze dziecko nie jest w stanie usiedzieć w miejscu, a tym bardziej skupić się na szachownicy, warto dać się wykazać profesjonalnym nauczycielom gry w szachy, którzy mają swoje metody, aby zachęcić maluchy do teoi, by usiąść przy szachach i chwilę zagrać. Jak zacząć?

Teoria? To nie wszystko, ale bardzo wiele!

Osoby początkujące muszą przede wszystkim poznać specyfikę gry w szachy. Zrozumieć, dlaczego tak ważne jest opanowanie podstawowych ruchów, różnych taktyk i możliwości, jakie mają poszczególne figury. O ile dorosłemu wystarczyłaby w tym celu prezentacja figur i nauka ruchów oraz sekwencji, o tyle dziecko nie przepada za suchym wkuwaniem teorii, więc warto je do tego zachęcić innymi metodami. Nauczyciele prowadzący kursy szachowe dla dzieci mają ciekawe pomoce naukowe, dzięki którym udaje się skupić uwagę maluchów na szachownicy na dłuższy czas, i nawet nauczyć poszczególnych ruchów figur szachowych. Przedszkolaki warto najpierw zapoznać właśnie z rodzajami figur i tym, jakie ruchy mogą one wykonywać. Jeśli chodzi o szachy dla dzieci Warszawa ma najlepszych nauczycieli, którzy małymi kroczkami pomogą doprowadzić dziecko do profesjonalnego grania.

Praktyka w różnych formach

Dziecku warto sprawić szachy, na których będzie mogło ćwiczyć swoje umiejętności w wolnych chwilach w domu, ale nic nie zastąpi prawdziwych rozgrywek z mistrzem szachowym – podczas zajęć na kursie szachowym. Raz na jakiś czas warto zabrać dziecko na takie zajęcia. Często są organizowane one w przedszkolu lub w szkole w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych. Dzięki tym zajęciom maluch może wykorzystywać swoje umiejętności praktyczne wraz z innymi dziećmi oraz z dorosłymi, co zdecydowanie poprawia jego wyniki w nauce. Rodzic natomiast wie, że jego dziecko jest zajęte, i to w produktywny sposób, spędzając czas na szachach w swojej szkole. Różne formy praktyki i gra z różnymi przeciwnikami to najlepsza szkoła szachów dla dziecka!

Możesz również polubić…