Jak zachęcić dziecko do gry w szachy?
Królewska gra pełna korzyści dla rozwoju dziecka
Szachy to królewska gra, która niesie ze sobą wiele korzyści, zwłaszcza, gdy dotyczy najmłodsze dzieci. Nauka gry w szachy dla dzieci w wieku 3-4 i więcej lat pozwala rozwijać koncentrację, pamięć, a także zdolności arytmetyczne, które przydają się w szkole, przede wszystkim na lekcjach matematyki.
Ta fenomenalna gra strategiczna uczy również logicznego myślenia, a także przewidywania i planowania swoich ruchów, a także konsekwencji, które się z nimi wiążą. Dziecko uczy się więc podczas szachów odpowiedzialności, cierpliwości, a do tego szacunku do przeciwnika i jego umiejętności. Szachy cechują się bowiem zdrową rywalizacją.
Stopniowo i z umiarem, czyli jak nie zrazić dziecka do nauki gry w szachy
Warto zachęcać dzieci do nauki gry w szachy, ale należy robić to stopniowo i z wyczuciem, aby nie zrazić malucha do takiego spędzania wolnego czasu. Najmłodsi swoją przygodę z szachami powinni rozpocząć od zabawy, podczas której naucza się, czym jest gra w szachy, od czego są figury i jak mogą poruszać się po szachownicy.
Sukces, jaki osiągnąć można w świecie szachów to nie tylko zasługa talentu gracza. To przede wszystkim jego ciężka praca, a także zasługa nauczyciela, który lata wcześniej zaszczepił w małym dziecku (w prawidłowy sposób) bakcyla, dzięki któremu maluch z zapałem próbował wszelkich logicznych możliwości, aby ograć rywala. Każdy ma bowiem swojego mistrza i jeśli ma on powołanie, na pewno wprowadzi gracza na właściwą ścieżkę osobistych sukcesów.
Wieloletnie treningi to kontynuacja zabawy z dzieciństwa – przepis na sukces
Gra w szachy to jedna z najbardziej skomplikowanych gier, dlatego też wiąże się nierozerwalnie z wieloletnim wysiłkiem włożonym w treningi. Ale wysiłek ten zdecydowanie przynosi “plony”, pozwalając na zdobywanie licznych tytułów i wygrywanie turniejów.
Dobrze, jeśli razem z dzieckiem z wielkim uśmiechem zasiadamy do szachownicy i całą rozgrywkę zamieniamy w świetną zabawę, która zachęci malucha do dalszych prób i kombinacji służących wygranym partiom. Szach i mat.
Najnowsze komentarze