Które zamki w Polsce warto zobaczyć?

Zamki kojarzą się przede wszystkim z bajkami, zamierzchłymi czasami, książętami i bitwami. W dzisiejszych czasach w większości stały się jedynie atrakcjami turystycznymi, w lepszym lub gorszym stanie. Niektóre są tylko ruinami, w których ledwo można dostrzec ślady dawnej świetności, a inne stały się elementem kompleksów turystycznych, które co roku odwiedzane są przez tysiące gości i wyglądają jak w czasach kiedy powstały, a często nawet lepiej.

Gdzie ich szukać?

W dawnej Polsce zamki były siedzibami nie tylko królów i członków rodów królewskich, ale też magnatów i innych możnowładców. Praktycznie w każdym regionie znajdziemy pozostałość zamkowej rezydencji, ale nie da się ukryć, że najwięcej zamków znajduje się w południowej Polsce. Poczynając od najbardziej znanego zamku na Wawelu w Krakowie przez inne zabytki Małopolski i Śląska – w tej okolicy można zwiedzać zamki praktycznie bez końca. Jednym z najpowszechniej znanych jest zamek Książ.

Zamki w Polsce – Książ

Zamek Książ to niezwykle efektowna budowla znajdująca się w granicach Wałbrzycha. Jest pierwszym pod względem wielkości na Dolnym Śląsku i trzecim w całym kraju. Niektóre zamki w Polsce można podziwiać jedynie z zewnątrz, a w przypadku Książa dla turystów został udostępniony fragment pałacowych wnętrz. Można tam wybrać jeden z trzech wariantów wycieczki – opierający się o komnaty, podziemia lub ogrody z tarasami. Warto wspomnieć, że zamek dobrze jest obejrzeć z różnych perspektyw, ponieważ z każdej prezentuje on odrobinę inny charakter i kryje inne tajemnice.