Do czego służą bosaki?

Coraz więcej ludzi decyduje się na spędzanie wolnego czasu w sposób aktywny. Nie każdy lubi siedzieć bezczynnie. Wolny czas można spędzać nie tylko samemu ale także z całą rodziną. Kiedy najlepiej spędzać czas z najbliższymi jak nie w weekend? Zwłaszcza jeśli jest lato i piękna, słoneczna pogoda. Jaką aktywność można wykonywać? Można mówić o długich spacerach, chodzeniu po górach, jeździe na rowerze i rolkach a nawet o żeglowaniu. Warto wspomnieć, iż zanim zdecydujemy się na żeglarstwo i zakup własnej łódki trzeba by zasięgnąć opinii u osób, które się na tym znają. Poza tym warto poszukać informacji w Internecie. Na pewno ważne jest to, aby wyrobić sobie specjalne uprawnienia. Chodzi o bezpieczeństwo nasze i naszej rodziny. Jeśli są jakieś osoby, które boją się wody czy też mają chorobę morską na pewno muszą pogodzić się z tym, że takich uprawnień nie dostaną. To byłoby bardzo ryzykowne. Posiadając własną łódkę, jacht czy mały statek musimy pamiętać o ich pełnym wyposażeniu. Nie może niczego zabraknąć ani być w złym stanie. . Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić czy jest bosak .

Do czego służą bosaki?

Nie każdy wie czym one są. Dlatego warto zaznaczyć, iż są to oczywiście nic innego jak dość długie drągi, które są zakończone metalowym hakiem i grotem (szpikulcem). Część ta wykorzystywana jest zarówno w pożarnictwie jak i żeglarstwie. Jeśli chodzi o pożarnictwo to bosak należy do sprzętów burzących. Wykorzystywany jest przede wszystkim podczas gaszenia pożaru. Przy jego pomocy zostaje rozdzielona substancja palna na dość mniejsze fragmenty, które są zdecydowanie najłatwiejsze do ugaszenia. Jakie są rodzaje bosaków:

  • podręczny (1,5 metra długości),
  • zwykły lekki,
  • zwykły ciężki,
  • specjalny sufitowy,
  • specjalny strzechowy.

W żeglarstwie akcesoria te mają trochę inny wygląd. Dlaczego? Dlatego, iż zarówno hak jak i grot mają dość tępe zakończenie. Mogą być one wykonywane z różnego rodzaju materiałów. Klasyczny ma stalowy grot i drewnianą rękojeść. Ale można je wykonać także między innymi z różnych tworzyw sztucznych, czy też metali lekkich. Często są one składane teleskopowo. Do czego zatem służą bosaki? Podczas żeglugi haki służą do przyciągania lub odpychania jachtu od doku, chwytania za uszy boi cumowniczej, wyciągania cumy z wody i tak dalej.

Przed kupnem łodzi warto zapoznać się z informacjami co trzeba mieć i jakie bosaki będą w tym przypadku najlepsze.

 

Możesz również polubić…